UPOZORNĚNÍ: Od pondělí 30. 6. je z důvodu zvýšeného nebezpečí požárů zákaz rozdělávání ohně a používání piknikových míst. Více informací
Díky technologiím zajistíme z ptačí perspektivy bezpečnou senoseč. Používáme nový dron

V Praze kromě lesů spravujeme i skoro 190 hektarů luk. Na vybraných loukách každý rok sušíme trávu na seno, které potom slouží hlavně pacientům naší Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a část balíků pokaždé putuje i obyvatelům našich lesních zookoutků. Louky před sečením vždycky kontrolujeme, k tomu nám teď pomáhá i nový dron s termovizí, který dokáže z ptačí perspektivy snadno odhalit, jestli se ve vysoké trávě neskrývá srnče nebo jiné zvíře, které by sekačka mohla vážně zranit. Dron je užitečným nástrojem pro lesní hospodářství a ochranu přírody. Díky němu jsou pražské louky i v náročné době senoseče pro divoká zvířata zase o něco bezpečnější.
Začátkem července pracujeme na výrobě sena na loukách například v Hostivařském lesoparku, v Divoké Šárce nebo v Chuchli. Pro manipulaci s dronem jsou zatím proškolené 2 osoby z organizace. Kromě kontroly luk nám dron bude pomáhat například také při vyhledávání požárů nebo při monitoringu zvěře a zdravotního stavu pražských lesů.
Na některých loukách ponecháváme pruhy neposekané trávy. Tím, že při seči nepokosíme celou louku, ale její malou část dočasně ponecháme ladem, dostanou jednotlivé druhy trav šanci se vysemenit a tím zabezpečit samovolnou obnovu celého travního porostu. Ponechaný pruh louky je navíc atraktivním lákadlem pro opylovače a motýly, které z české přírody vyhání právě unifikace krajiny a vytrácející se rozmanitost. Takzvanou mozaikovou sečí se proto snažíme podpořit druhovou pestrost lokality a zlepšit její ekologickou stabilitu. Až rostliny v neposekaných pruzích odkvetou, posekáme je a necháme uschnout, tím zároveň poskytneme bezobratlým živočichům dostatek času k tomu, aby si mohli najít jiné domovy s vyšším travním porostem. Teprve až potom z usušené trávy vyrobíme seno pro zvířecí pacienty a také zvířata v zookoutcích, kde nacházejí náhradní domov živočichové, které už kvůli jejich trvalému handicapu nemůžeme vypustit zpět do volné přírody. Zásoby sena se zvířatům budou hodit hlavně v období nouze – v zimních měsících, kdy se jim čerstvé pastvy nedostává.





